Ztracený symbol

31. ledna 2011 v 16:49 | chillychilly |  Books in my thoughts
Tak jsem si pro vás připravila další, tento rok mnou přečtenou, knihu. Stále jsem nevyčerpala pod stromečkové zásoby a tohle je jedna z nich. Věřím tomu, že o tomhle spisovateli jste již něco slyšeli a kdyby ne, tak vás snad nějak navnadím, ačkoli na to by byla vhodnější jiná kniha z jeho dílny.
Upozornění: částečné prozrazení děje!


Název: Ztracený symbol
Autor: Dan Brown

Knihy Dana Browna jsem kdysi dávno měla hrozně ráda a proto jsem kvitovala s nadšením, když jsem Ztracený symbol našla pod stromečkem.
Hned od začátku jsem si byla jistá, že se kniha ponese ve stejném duchu jako jeho předchozí díla. Vypadalo to prostě na syndrom Dana Browna.
Hlavní kladný hrdina Robert Langdon (použitý již v Andělích a démonech a v Šifře mistra Leonarda), jeho přítel Peter Salmon se setrou Katerine byli jasní kladní hrdinové, kteří budou muset odolávat nástrahám.
Záporák, říkající si Malach, byl pro mě jasný případ Silase ze šifry. Někoho, kdo je nám na začátku představen jako hlavní zlo a až v průběhu knihy se dozvíme, že je to jenom loutka v rukou někoho daleko zručnějšího. Nejlépe nejlepšího přítele hlavního hrdiny či někoho, kdo se jim mermomocí snaží pomoci.

Kniha začíná tím, že je Robert Langdon vylákán do New Yorku na přednášku jménem jeho velmi dobrého přítele Petera Solmona. V NY však zjistí, že ho pozval někdo jiný a že jedině on může svému příteli život zachránit. A to tak, že rozluští jedno ze starých zednářských tajemství.
Jako klíč mu má sloužit Peterova ruka, která se najde v jednom ze sálů Kapitolu.
Nyní se na scénu dostává postava agentky CIA Sato. Od začátku je jasné, že to ona bude zastupovat roli Facheho ze šifry. Vystupuje jako ta zlá, má spoustu informací, jaké může mít pouze od člověka, který Roberta vylákal do NY navíc jasně dává najevo, že profesorovi nevěří. Už od nástupu na scénu působí zcela záporně, což je pro mě signál, že to ona bude jedna z těch "hodných".

Později se příběh zaplétá a zase rozplétá, jak už je Danu Bronovi vlastní. Kniha je plná informací o roztodivných technologiích, ale především o zednářích. Naši hrdinové se dostávají do spousty prekérních situací, ze kterých s větším či měnším štěstím vyváznou. V jednu chvíli jsem dokonce i měla jasného adepta na "loutkaře", avšak mé podezření se nevyplnilo, byl to stoprocentní klaďas.
V jednu chvíli už jsem měla dokonce pocit, že to snad ani nejde rozmotat, hlavní hrdina totiž zákonitě musel umřít. Říkala jsem si, o čemu bude zbývajících sto stran. Naštěstí se to vše osvětlilo.
Konec dobrý, všechno dobré. Hlavní hrdinové zachráněni, tajemství kolem Malacha rozluštěno a tajemství zednářů taktéž.

P.S. Všimli jste si někdy, že je Dan Brown velmi podobný Robartu Langdonovi? Alespoň já jsem z jeho fotek získala takovýto dojem.

Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Protože mám Dana Browna ráda a co se jeho děl týče, mám velmi dobré zkušenosti. Jeho jméno zaručuje čtivý příběh s velmi zamotanou zápletkou, od kterého se nemůžete odtrhnout, protože pak by jste se nedozvěděli odpovědi na tu spoustu otázek, co vzniknou hned po pár stránkách.

Definujte knihu až dvěma slovy
detektivní román

Definujte knihu jedním slovem
tajemství

S jakou postavou bych se ztotožnila, popřípadě kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být
V Danových knihách vždy vystupují neuvěřitelně inteligentní lidé (a to i záporní hrdinové) a tato kniha není výjimkou. Ráda bych měla takový zápal pro věc jako Katerine a takovou inteligenci a eidetickou paměť jako Robert Langdon.

Pokuste se v příběhu něco vyšvihnout
To, jak je příběh zamotaný až do úplného konce. Nutí to čtenáře dočíst i kdyby nechtěl.

Naopak, nějaké negativum
Některé pasáže jsou zdlouhavé. Spousta odborných věcí, kterým člověk nerozumí nebo naopak zednářeské ideje prolínající se s biblickými příběhy a jejich vykládání odehrávající se na poli spekulací. Na konci se děj zadrhne a už se nerozběhne. 
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 kami kami | Web | 31. ledna 2011 v 20:15 | Reagovat

Browna som nejak nemusela, ale veľmi ma zaujala tvoja poznámka, že väčšina hrdinou je veľmi inteligentná. Možno by som sa ja do niečoho nakukla. Páči sa mi predstava, v ktorej vystupujú samí inteligenti. :D (Nechceš tento rok prečítať aj nejakého Pratchetta? :-D)

2 chillychilly chillychilly | Web | 31. ledna 2011 v 20:17 | Reagovat

[1Když já už mám všechny Pratchetty přečtené... :-( Ale můžu ho přečíst znovu, jenže to se nejspíš nepočítá. Je pravda, že najít na Terrym něco negativního, to by mi asi dalo zabrat

3 kami kami | 31. ledna 2011 v 20:36 | Reagovat

[2]: To je fakt. On má všetko super, dokonca ja Tonička je fajn a to je pre deti. :D Ale ževraj má prísť nejaká nová várka. (K nám má prísť, u vás už možno je.)

4 chillychilly chillychilly | Web | 31. ledna 2011 v 20:41 | Reagovat

[3]: Opravdu, to se na to budu muset podívat. Minulý rok vyšla u nás nová kniha... Hm, když nad tím tak přemýšlím, já od něj vlastně četla jenom Zeměplochu a pak Dobrá znamení... mohla bych si přečíst i nějakou jinou tvorbu... Když na Zeměploše miluji úplně všechno. Zjistila jsem, že nemám oblíbenou postavu, protože mám ráda všechny postavy.  Řekla bych třeba Vetinariho, jenže kde by byl Vetinari bez Elánia a to už se dostávám k hlídce a od nich dál a dál. Třeba Nac Mac Fíglové jsou dokonalí, prostě každá postava má něco do sebe.

5 kami kami | Web | 31. ledna 2011 v 21:14 | Reagovat

[4]: Ano, ano Vetinari vedie aj u mňa spolu s Mrakoplašom a potom to už tiež ide ďalej: mágovia, pošťáci, čarodejnice, hlídka,... je toho moc moc. :-D A aj ja viem len o tých Zeměplošských vydaniach, ale samozrejme aj s tými vedľajšími príbehmi. (Teraz som si spomenula na jeden moment, keď si povedala to o hlídke, vôbec to z ničím nesúvisí, ale pamätám si ako raz Patricij naštval Elánia až tak moc, že neudrel do steny a nenechal tam dieru. To bolo smutné a veľmi vážne. :-()

6 chillychilly chillychilly | Web | 31. ledna 2011 v 22:22 | Reagovat

[5]: Vetinari s Elániem je prostě dokonalá dvojka. Ano, to si pamatuji. On umí vystihnout smutné momenty, ale taky umí v zápětí rozesmát. Je to jeden z nejlepších spisovatelů téhle doby (dle mého skromného názoru)

7 elcasa elcasa | 18. února 2011 v 18:23 | Reagovat

příjdemi že na konci to s tou knihou hrozně protahoval tak jsem stihla uhádnout co to asi je
na šifru to nemá ale ztracený symbol je jinak výbornej

8 elcasa elcasa | 18. února 2011 v 18:25 | Reagovat

jo a s tim zamotánim až do konce tak u Browna se vždy musí čekat nečekané

9 chillychilly chillychilly | Web | 19. února 2011 v 14:19 | Reagovat

[7]:Konec mě vyloženě nudil, teda myslím to, jak už zabili Malacha.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama