Belle de jour

9. dubna 2011 v 16:50 | chillychilly |  Books in my thoughts
Název: Belle de Jour (intimní dobrodružství jedné londýnské prostituky)
Autor: Belle ( jméno, které používá na webu)On vlastně i příběh, jak jsem k této knize přišla je zvláštní. Nakupovala jsem knížky k Vánocům pro moji rodinu. Když už jsem stála téměř u pokladny, padla mi do oka ne zrovna tlustá kniha s červeným obalem a francouzským názvem. A vzhledem k tomu, že jsem frankofil, hned jsem si ji koupila.
Kniha není psaná ve francouzštině, ale zaujala mě. Nejen tím názvem, ale také podnadpisem: Intimní dobrodružství londýnské prostitutky. To je myslím tak vše, co o té knize můžetě říct, protože ji to naprosto popisuje.
Bella má vystudovanou univerzitu a hledá si práci, kterou však v Londýně ne a ne najít. Jednou jí kamarád dohodí postarší pár, který by si rád užil ve třech a nezaměstnaná žena s velmi málo zábranami tu "práci" přijme. Poté si uvědomí, že by to nemusela být až tak špatná možnost přivýdělku a proto začne dělat společnici u jedné zprostředkovatelské agentury. Dál už se dozvídáme střípky a i střepy z Bellina jak pracovního, tak i soukromého života. Třeba jak na to reagují její rodiče, o kterých si myslí, že neznají náplň její práce. Co říká její přítel na to, že v práci běžně spí se svými klienty? Sledujeme celý jeden rok jejího života, kdy dělala prostituku svolnou téměř ke všemu.
Kniha původně vznikala jako webový deníček (za který získala literární cenu) a až později byla vydána, autorka je anonymní.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Protože mě hned v knihkupectví nehorázně zaujala.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Intimní dobrodružství

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Sex
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Po pravdě řečeno, nenašla jsem postavu, se kterou bych se ztotožnila. Rozhodně bych nechtěla dopadnout jako Bella, nemohla bych dělat takovou práci, jako ona.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Je to velmi zajímavá četba a člověk se tam dozví spoustu věcí, které by se normálně ani nedozvěděl. Ať už je to, jak to funguje v takové agentuře nebo o tom, jak se společnost na takový typ lidí, jako je Bella, kouká.
Navíc mě opravdu velmi zaujalo, že většina mužů touží v sexu po dominantní partnerce.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Některé techniky byly až moc i na mě. Belliny hranice, co se týče sexuálních zážitků, byly nastaveny opravdu hodně nízko a byla svolná téměř ke všemu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kami kami | Web | 9. dubna 2011 v 18:24 | Reagovat

Podla tvojho popisu by som knihu nazvala stopercentne dnešnú a nič iné by som ani od modernej literatúry nečakala. Netvrdím, že som proti prostitútkam a nehorázne ma to znechucuje (ani nemôžem, keďže mojím susedom je neoficiálny verejný dom a tie "tety" sú v podstate veľmi milé a tí "ujovia", ktorí za nimi chodia veľmi vtipní). Len chcem povedať, že takáto téma je veľmi typická pre dnešný svet. Môj pohľad vášnivého čitateľa je ten, že okrem Pratchetta z dnešnej literatúry zatiaľ nechcem čítať nikoho iného lebo si myslím, že obrovské množstvo hodnotných kníh nájdem v minulosti a je ich fakt, fakt veľa, takže to neprečítam do konca života ani v tom posmrtnom v podobe knižnice, keď ma tam SMRŤ odvedie. A prvoradý odmietavý fakt je u mňa ten, že hlavnou hrdinkou je žena. (Nejako sa nedokážem do takých situácií vžiť a nesúcítim.)

2 chillychilly chillychilly | Web | 9. dubna 2011 v 18:58 | Reagovat

[1]: Ona to zase tak hodnotná knížka není a už vůbec to není pro každého. Není prostituka v tom slova smyslu, že stojí někde u silnice, či pracuje v bordelu, pracuje u agentury, kde sivětšinou zámožnější klienti objednají společnici. Někteří si chtějí jenom popovídat, jiní mají hned ze začátku podivné nároky.
Tak z dnešní liiteratury mě ještě k Pratchettovi docela zaujal King a momentálně Larsson. Jo a nesmím zapomenout na Neila Gaimana (a taky, klasika, Rowla ;-) )

3 kami kami | 9. dubna 2011 v 19:09 | Reagovat

[2]: No hej, Kinga si mám v pláne prečítať, ale len kvôli tomu, aby som si rozšírila obzory vo fantasy.

4 Sam Sam | E-mail | Web | 13. dubna 2011 v 12:04 | Reagovat

Ahojky dekuju za komentar , jak dopadla cesta kolem sveta? Vitej zpatky :-) :-)

5 chillychilly chillychilly | Web | 13. dubna 2011 v 22:02 | Reagovat

[4]: Jo, cesta dopadla...no, uhnala jsem si chorobu, takže tak. Ale jnak to bylo fajn.
Děkuji, docela teď oceňuji vlastní postel :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama